Tekne ve Yat Kiralama Hakkında Merak Edilenler

Berrak bir deniz, huzurlu ve sakin bir boğaz turu, güneş ve hafif bir meltem, bunların hepsi her yaştan insan için muazzam bir deneyimdir. Herhangi bir tatil etkinliği veya organizasyonda yat kiralamadan daha eğlenceli ve keyifli başka ne olabilir ki? Adalar, Şile, Beşiktaş gibi pek çok yeri tekne ile gezmenin avantajlarını yakalayabilirsiniz. Peki, tekne ve yat kiralamada neleri bilmeniz gerek? Lüks ve kaliteli bir yatın donanımı neleri içermeli? Tercih ettiğiniz tekne gezintisinden maksimum verim elde etmek adına neler yapabilirsiniz? Hepsini bu yazımızda keşfedebilirsiniz. İşte tekne ve yat kiralama hakkında bilmeniz gereken detaylar…

Tekne ve Yat Türleri

Yat kiralama yapmadan evvel, biraz olsun yat ve tekne modelleri hakkında bilgi edinmenizde fayda var. Tabii ki ileri seviye denizcilik bilgisine gerek kalmıyor. Fakat piyasada bulunan çeşitli tekne ve yat türleri hakkında ufak çaplı da olsa bir araştırmaya girmeniz, gereksinimlerinizi en iyi şekilde karşılayacak olan mavi yolculuğu mümkün kılacaktır.

En çok tercih edilen tekne tiplerinden biri gulet olmaktadır. Bu tekneler, genellikle iki direklidir. Ayrıca yelkenli tarzında bir tekne türü olarak karşımıza çıkar. Motorlu ve ahşap olan bu araçlar, Marmara’yı ya da herhangi bir yeri keşfetmek için ideal performanstadır. Boyutları da birçok ihtiyaca hitap eder.

Yatlar çoğunlukla gulet ve teknelerden daha büyük boyutludur. Aynı zamanda performans bakımından da daha yüksek bir motora sahip olmaktadır. Bir diğer tekne çeşidi de katamaran. Bunlar ise birbirine bağlanan iki farklı tekneden meydana gelen bir tasarımdır. Katamaranlar güçlü motorları ile dikkat çekerler. Özellikle uzun deniz seyahatleri için ideal olan türlerdir. Bu yat ve tekne modelleri arasından beklentilerinizi direkt olarak karşılayacak bir türü seçerek muhteşem bir deniz yolculuğu yaşayabilirsiniz.

Tekne ve Yatlarda Olması Gerekenler

Organizasyonun türüne ve tatilinizin içeriğine bağlı olarak; teknede bulunması gereken donanım ve özellikler değişebilir. Bu noktada kişi sayısı da önemli bir detaydır. Fakat asgari düzeyde rahatlık ve konfor elde etmek adına bazı mühim ihtiyaçların karşılandığından emin olmanız lazım. Bunun için teknede bulunması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • WC ve Banyo: Tuvalet gereksinimlerinizi rahat, temiz ve hijyenik şekilde karşılayabilmeniz amacıyla, kiralamış olduğunuz yatta özel bir tuvalet bölümünün bulunması şarttır. Bazı özel tekne ve yat modellerinde kamara sayısına denk düşecek kadar tuvalet, banyo ve duşakabin bulunabilir.
  • Kamara ve Yatak: Eğer kalabalık bir şekilde yat kiralama yapacaksanız, kişi sayısına uyum sağlayan yatak ve kamara olmasına özellikle dikkat etmeniz gerek. Pek çok kiralık yatta çoğunlukla çift kişilik yataklar vardır. Aynı şekilde yatak sayısı kadar da kamara yer alır.
  • Yakıt Türü: Kiralık yat ve tekneler benzinli ve dizel olmak üzere iki tür yakıtla çalışır. Dizel motorlu olanlar her zaman daha ekonomik bir çözüm olarak bir adım öne çıkar.
  • Derinlik Göstergesi: Bazı araçlarda derinlik durumu salma hizasından itibaren gösterilir. Bazılarında da suyun yüzey bölümünden hesaplanır. Bu, özellikle de dalış etkinliği yapmak isteyenler için önemli bir detaydır.

Bunlara ek olarak teknenin hijyeni, temizlik durumu, buzdolabı gibi temel eşyalar, yedek şişme bot ve yedek çapa gibi detaylar da yat kiralamadan evvel dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yerini alıyor.