Tekne Sahibiyle anlaşmazlığa düştük, ne yapmalıyım?

Misafirler ve tekne sahipleri arasındaki anlaşmazlıklar birçok konu hakkında olabilir.

Örneğin; Ekstra hizmetler, teknenin durumu veya diğer rezervasyon şartları.

Öncelikle her zaman iki taraf arasında iletişimi öneriyoruz. Teknevia'daki tekne sahipleri profesyonel tekne sahipleri olduğu için sizi memnun etmek adına her türlü hazırlığı yapacaklardır.

Anlaşmazlık durumları çıkabilme ihtimali adına rezervasyonunuzun detayları ile ilgili e-posta gibi materyalleri saklayın.

Teknevia misafirlerle tekne sahiplerini buluşturan bir platform olması nedeniyle özellikle kanıt olmayan durumlarda arabuluculuk için yetkili mercilere başvurmayı tavsiye eder. Örneğin; Airbnb gibi.

Eğer anlaşmazlık kullanım şartları ile ilgili oluşuyorsa rezervasyon yapılmış teknenin tekne detay sayfasındaki kullanım şartlarına uymayan taraf haksız durumdadır. Bu noktada aradaki anlaşmazlığı ortadan kaldırmak için Teknevia ekibi her türlü yardımı yapacaktır.

Eğer anlaşmazlık tekneye hasar gelmesi gibi durumlarda onarım miktarına ilişkin ise yetkili mahkemelere başvurulmalıdır. Bunun sebebi ise yasal ekspertlerin tekneyi incelemesi gerektiğidir. Yasal ekspertler konu yetkili mahkemelere iletildiği için en adaletli çözümü sunacaklardır.

Misafirler ve tekne sahipleri olası bir anlaşmazlıkta Teknevia'nın hakemlik veya arabuluculuk yapmak zorunda olmadığını anlar ve kabul ederler.