Kaptansız tekne kiralama süreci nasıl işler?

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki kaptansız kiralamalarda en önemli konu misafirin kaptanlık yetkinliğini tespit etmenizdir. Teknevia bu noktada misafirin yetki ve bilgi kontrolünü yapamaz. Ayrıca 24/07/2009 tarih ve 27298 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Deniz Turizmi Yönetmeliğinin 34. Maddesinde şöyle geçmekte:

"MADDE 34 - (1) Deniz turizmi araçları işletmeciliği bünyesindeki Türk ve yabancı bayraklı, yatçı sayısı on ikiyi geçmeyen yatların mürettebatsız olarak kiraya verilebilmesi için, kiralayan yatçılardan en az birisinin yeterli nitelikte ehliyet sahibi olması gerekir."

Bu bağlamda teknenizi kaptansız olarak kiraya verebilmeniz için teknenizi eklerken kaptansız kiralama seçeneğini seçmelisiniz. Bu seçeneği seçtiğinizde depozito bilgisi sizden istenir. Teknenizin misafirin kaptanlığında hasar görebilmesi ihtimaline karşın depozitonuzu tekneye binmeden önce misafirden almanız gerekmektedir. Tekneyi geri teslim alırken hasar kontrolü yaptığınızda bir sorun olmaması durumunda depozitoyu iade edin.

!!Kaptansız kiralama konusunda tekrar hatırlatmak isteriz ki misafirin kaptanlık bilgisini ve ehliyetini kontrol ediniz.